Tarihine sahip çıkmayan geleceğine sahip çıkamaz !!!
****Toplulukları ''Millet'' yapan unsur, sahip oldukları ortak tarihtir. Ortak tarih eğer yazılı ise millet olmak ve tarihe damga vurmak daha büyük bir önem ve anlam kazanır.
****Biz Türk’lerinde tarihteki ilk yazılı kaynakları olan Moğolistan’daki Orhun anıtları , Bilge Kağan, Kültiğin ve Tonyukuk anıtlarıdır.Şimdilerde tarihimizin en önemli yazılı anıtları korumasız ve kendi haline terk edilmiş durumdadır.
****Bu gerçekten çok üzücü bir durum; atalarımızın bize bıraktığı bu zengin mirasın, gelecek nesillerimize aktarılması gerekmektedir. 
****Daha önce Moğolistan’la yapılan karşılıklı anlaşmalarda Türklerinde bulunduğu bir ekip tarafından elden geçirilmesine rağmen, rastgele yapılan restorasyonlar, konunun uzmanı olmayan kişilerin yaptığı çalışmalar, anıtların zarar görmesi ve görmeye devam etmesi gerçekten üzücü. 
****Hükümetin bu anıtları korumak için daha aktif girişimlerde bulunmalıdır.
****Sayın Sefa Kaplan’ın Unesco nun Uluslararası Jeoloji Korelasyon Toplantısı için Mogolistan’a giden İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prf Dr Celal Şengör ve oğlu Asım Şengörle yaptığı röpörtajda ve çektiği resimlerde gördüğüm Türklerin ilk yazılı anıtlarının içler acısı hali beni derinden etkiledi.
****Hiç bir koruma tedbirinin olmadığı, normalde bir metre yakınına kadar en fazla yaklaşılmasına izin verilen anıtların ; 
****isteyenin hatıra olarak taşlardan parça aldığı, anıtlarının yüzlerinin değiştirildiği,bazılarının yerlerinden alınıp bir odaya koyulduğu ve tarihimizin göz göre göre yok olmasına sebeb olmaktadır.
****Biz bu anıtları çocuklarımıza ve gelecek nesillere aktarmamız gerekmektedir. Asım Şengör’ün de dediği gibi bu anıtların birebir örneklerini İstanbulda dikmeliyiz ki, orda yazılanların neler olduğunu herkes çok iyi bilsin, geleceğimize sahip çıkalım.
****Belki durum daha farklı olabilir. Tarih yalanla dolanla yazılamaz, kendi tarihimizin belgelerini korumak için ise ulusca daha özverili davranmalıyız.
****Koord. Has Aşçıbaşı & Exc. Chef | Ahmet Özdemir | Osmanlı ve Türk Mutfağı Dünya Gönül Elçisi 

Yurt içinde ve yurt dışında ihtiyac duyan kişi ve kurumlara yiyecek ve içecek alanlarında  restoran ve konaklama ve  işletmelerine belirtilen konularda osmanlı ve türk mutfağı, osmanlı saray mutfağı, anadolu mutfağı konseptlerinde uluslararası konumda has aşçıbaşı Ahmet Özdemir olarak yiyecek ve içecek danışmanlığımutfak danışmanlığıişletmeci körlüğü konularında mesleki eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermekteyim. İlgili projeler için mesleki bilgilerime ihtiyac duyan kişi ve kurumlar telefonumdan (+90 532 100 18 22) veya akdenizsef@gmail.com @mail adresimden Türkiye saati ile sabah 10:00 ila aksam 22:00 saatleri arasında tarafım ile bağlantıya geçebilirler..

 

 

Haberler